تبلیغات
از سیاهی تا سرخی - حجاب، شرط پیام رسانی(3)
حجاب سنگری است محکم که زن را از نگاه مردان شیطان صفت مصون ومحفوظ نگه می دارد.
 سیمای حجاب در کلام شهدا
حجاب، شرط پیام رسانی(3)
نویسندگان : دوستدارشهدا خرم آبادی | تاریخ : 10:37

 شهید ابوالفضل صبوری: از شما خواهران عزیز می‌خواهم که حجاب خود را حفظ نموده و رسالتی که بر دوش‌تان هست زینب‌گونه به تمام جهان برسانید و در مقابل مشکلات صبور و استوار بوده و هرگز از یاد خدا غافل نشوید که دشمن در کمین نشسته. 

 

شهید رضا حقیقی: خواهران مهربانم؛ در مرحلة‌ اول از شما می‌خواهم که در مصیبت ها و سختی ها صبر را پیشه كنید كه خداوند در قرآن به صابرین بشارت داده است، دوم این‌كه حجاب اسلامی را رعایت نموده و هم‌چون حضرت زینب(س) پیام‌رسان خون شهدا باشید.

  اکنون به تحلیل سخن شهیدان می پردازیم:


 شهید ابوالفضل صبوری: از شما خواهران عزیز می‌خواهم که حجاب خود را حفظ نموده و رسالتی که بر دوش‌تان هست زینب‌گونه به تمام جهان برسانید و در مقابل مشکلات صبور و استوار بوده و هرگز از یاد خدا غافل نشوید که دشمن در کمین نشسته. 

 

شهید رضا حقیقی: خواهران مهربانم؛ در مرحلة‌ اول از شما می‌خواهم که در مصیبت ها و سختی ها صبر را پیشه كنید كه خداوند در قرآن به صابرین بشارت داده است، دوم این‌كه حجاب اسلامی را رعایت نموده و هم‌چون حضرت زینب(س) پیام‌رسان خون شهدا باشید.

 

شهید علی محمد احسن زاده : به دختران بگو که ای خواهر؛

 پاسدار عفّت باش و بکوش که زینب گونه عمل کنی و پیام برادران شهیدت را به گوش جهانیان برسان.


شهید اسماعیل آقاپور: خواهر عزیزم، حجاب و عفّت و پاکدامنی راسرلوحة زندگی خود قرار بده وهمیشه فاطمه وار و زینب گونه مبارزه کن و زینب گونه پیام شهیدان راه خدا را به گوش جهانیان برسان.

 

شهید حاج محمود مهمان نواز: خواهرانم؛ حجاب تان را با تمام معنی حفظ کنید و چون زینب زنده کننده خون شهید باشید و هدف شهید را به جهانیان ابلاغ کنید.

 

 شهید حسین مبینی: خواهران عزیزم؛ از شما می خواهم که حجاب وعفت و پاکدامنی را سرلوحه زندگی خود قرار دهید و همیشه فاطمه وار و زینب گونه مبارزه کنید و پیام سرخ شهادت را به دیگران برسانید و همچون زینب با ناملایمات و سختی ها دست و پنجه نرم کنید.

 

شهید علی اصغر بهرامی نژاد: خواهرانم، سفارش من به شما این است که رسالت زینبی خود که همان پیام خون شهیدان می باشد حفظ کنید با حجاب خویش.

 

نکته:

با توجه به جملات اخیر شهیدان، ممکن است این سوال مطرح شود که از کدام صحنه و رخداد کربلا می توان پیام «حجاب» را استنباط کرد؟ در این فرصت به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

« امام سجاد(ع) تا می توانست مراقب حفظ شئون آن بانوان بود.

 در کوفه به ابن زیاد گفت: مرد مسلمان و پاکدامنی را همراه

 این زنان بفرست، اگر اهل تقوایی.

به نقل شیخ مفید: پس از کشته شدن امام حسین(ع) وقتی عمرسعد نزد زنان و دختران امام شهدا آمد، زنان بر سر او فریاد زدند و گریستند و از او خواستند که آنچه را از آنان غارت شده به آنان باز گرداند تا به وسیله آنان خود را بپوشانند.

به نقل سیدبن طاووس: شب عاشورا امام حسین(ع) درگفتگو با خانواده اش آنان را به حجاب و صبر و عفاف و خویشتن داری توصیه کرد. در حادثه حمله دشمن خیمه ها و غارت آنچه آنجا بود، زنی از بنی بکربن وائل از بانوان حرم دفاع کرد و خطاب کرد که ای آل بکربن وائل، آیا دختران پیامبر را غارت می کنند و جامه هایشان را می برند و شما می نگرید؟

دختران و خواهران امام، مواظب بودند تا حریم عفاف و حجاب اهل بیت پیامبر تا آنجا که می شود، حفظ و رعایت شود.»

                                              (پیام های عاشورا.ص74)

«ام کلثوم دختر امیرالمومنین(س) که زنی با فصاحت و بلیغ و سخنور بود و در مدت اسارت پیوسته با سخنانش ستم حکام را افشا می کرد، در جمع انبوه حاضران به سخن پرداخت و آنان را به خاطر سستی و کوتاهی در یاری کردن امام حسین(ع) نکوهش کرد. در بدو ورود به کوفه، مردم به تماشای آنان گرد آمده بودند. ام کلثوم بر سر آنان فریاد کشید: ای مردم کوفه، آیا از رسول خدا شرم نمی کنید از این که به حرم و دودمان پیامبر نگاه می کنید؟

هنگام ورود اهل بیت به شام نیز ام کلثوم شمر را طلبید و از او

خواست که آنان را از دروازه ای وارد کنند که اجتماع کمتری داشته باشد و سرهای شهدا را دورتر نگه دارند تا مردم به تماشای آنها پرداخته کمتر به چهره اهل بیت پیامبر نگاه کنند. شمر به لحاظ بی دینی و خباثت ذاتی دقیقا بر عکس خواسته او عمل کرد و اسیران را از دروازه ساعات وارد دمشق کردند.

سهل بن سعد وقتی اسیران را شناخت که از دودمان پیامبرند، جلو رفت و از یکی از آنان پرسید  که تو کیستی؟ گفت : سکینه دختر امام حسین. پرسید: آیا کاری و حاجتی داری، من سهل، صحابی جدت رسول خدایم. سکینه فرمود: به نیزه داری که این سرها را می برد، بگو جلوتر حرکت کند تا مردم به نگاه کردن آن مشغول شوند و به حرم رسول الله چشم ندوزند.

نمونه بارز اعتراض به هتک حرمت و دفاع از حجاب در سخنان حضرت زینب(س) بود. آن حضرت در خطابه پرشور و افشاگرانه ای که در کاخ یزید ایراد کرد، فرمود:

ای یزید، آیا پنداشتی همین که ما را هم چون اسیران به این شهر و آن شهر کشاندی برای ما خواری و برای تو کرامت است؟ ای آزادشده فتح مکه؛ آیا این از عدالت است که همسران و کنیزان خودت را در پشت پرده ها قرار داده ای ولی دختران رسول خدا را به عنوان اسیر روانه کرده ای، پرده های حرمت آنان را دریده چهره هایشان را آشکار ساخته و زیر سلطه دشمنان از شهری به شهری می گردانی، آن گونه که مردم شهرها و آبادی ها و قلعه ها و بیابان ها به آنان می نگرند و دور و نزدیک، چهره  آنان را تماشا می کنند؟»

                                              (پیام های عاشورا؛ ص 249)

«نقل شده که امام حسین(ع) قبل از رفتن به میدان به حضرت زینب(س) فرمود؛ تمام زیورالات زنان را جمع کن ، چون من شهید شدم و دشمن به جانب خیمه ها آمد، آنها را به سوی آنان بریز. این دنیاداران بی خبر و مادیگرایان بدبخت وقتی مشغول جمع کردن آنها شدند، شما در محل امنی پناه بگیرید تا از دید نامحرمان دور باشید.»  (نظام خانواده در اسلام،ص271)

« می گویند به وقت حمله یزید با چوب خیزران به لب و دندان حضرت حسین(ع)، کنیزی در دستگاه او حضرت زهرا(س) را پریشان و غصه دار در خواب دیدکه سخت از یزید و عمل او شکایت می کند. کنیزک از خواب پرید و به خاطر ترس و وحشت و اضطراب و دستپاچگی بدون مقنعه و چادر به مجلس یزید آمد و فریاد برداشت. یزید وقتی او را به این حال دید با عبای خود او را پوشاند و عربده زد که چرا با سر و صورت برهنه به مجلس نامحرمان درآمدی؟

چقدر عجیب است که یزید بی دین، شرابخوار، سگ باز،  میمون باز طاقت سربرهنه بودن کنیز خود را نداشت و با عبای خود او را پوشاند و از مجلس نامحرمان دور کرد ولی        عجیب تر از او مردانی هستند که نسبت به ناموس خود غیرت نشان نمی دهند و او را با روی باز و موی باز و در حال آرایش

به همه جا می فرستند و با خود به همه جا می برند.»

                                      (نظام خانواده در اسلام؛ ص271)

شهید علی اصغر باصری: خواهرانم؛ شما الگو باشید مانند حضرت زینب. شما نمی‌توانید زینب باشید ولی دوستدار زینب بوده و راه او را ادامه دهید. فقط کوشش حضرت زینب بر این بود که چادر از سر بچه‌ها و ناموس‌ اهل‌بیت حرم نرود و حجاب خود را حفظ کنند.

هدف از نقل این نمونه ها نشان دادن این نکته است که هم خاندان امام حسین(ع)، نسبت به حجاب و عفاف خویش مواظب بودند و هم از این رفتار دشمن که حریم حرمت عترت پیامبر را نگاه نداشته و آنان را در معرض تماشای مردم قرار داده بودند، به شدت انتقاد می کردند.مطلب برگرفته از صفحه98الی 102کتاب1396/06/27 23:49
Wonderful article! We are linking to this particularly
great content on our site. Keep up the good writing.
1396/05/24 15:32
Good day! I could have sworn I've been to this web site before but after going through many
of the articles I realized it's new to me. Nonetheless, I'm certainly pleased I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking
back frequently!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
کدنویسی و گرافیک : شهدای کازرون
Web Template By : 1100Shahid.ir
وبلاگicon